Czym jest dysleksja? Jakie są objawy, przyczyny i najlepsze ćwiczenia dla dyslektyków?

Dysleksja to zaburzenie charakteryzujące się trudnościami w nauce właściwego czytania oraz pisania. Dzieci i młodzież zmagająca się z problemem dysleksji często gorzej radzi sobie w szkole oraz ma problemy z nauką, pomimo iż intelektualnie posiada do tego predyspozycje. Aby ograniczyć deficyty, które są charakterystyczne dla dysleksji, należy odpowiednio wcześnie wprowadzić właściwe ćwiczenia, dzięki którym dziecko szybciej i łatwiej będzie mogło opanować niezbędne umiejętności.

Czym jest dysleksja?

Dysleksja charakteryzuje się specyficznymi trudnościami w nauce czytania, liczenia i pisania. Standardowe metody nauczania nie są skuteczne, pomimo że inteligencja dziecka dotkniętego zaburzeniem nie musi różnić się od innych uczniów. Problem ten diagnozowany jest u dzieci i młodzieży, u których zaburzenia nie zostały wywołane przez niepełnosprawność intelektualną, niską inteligencję, wady zmysłów, czy zaniedbania środowiskowe. Dysleksja może obejmować kilka obszarów trudności w nauce. Tym samym wyróżnia się dysgrafię, dysortografię, dyskalkulię oraz dysleksję jako trudności w nauce czytania. Dysgrafia objawia się problemami z pisownią takimi jak mylenie liter o podobnym wyglądzie. Dysortografia z kolei wiąże się z niezauważaniem różnicy (pomimo znajomości zasad) pomiędzy poprawnym ortograficznie zapisem a tym błędnym. Dyskalkulia natomiast objawia się trudnościami w nauce matematyki. Dziecko może mieć problemy z nazywaniem cyfr oraz mylić działania.

Jakie są objawy dysleksji?

Zdiagnozowanie dysleksji wymaga systematycznej obserwacji dziecka. Do najczęściej występujących objawów należą problemy z czytaniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o szybkie lub wolne sylabizowanie i głoskowanie. Dzieciom dotkniętym problemem zdarza się również pomijanie lub przekręcanie wyrazów. Poza tym występują również problemy z samym rozumieniem tekstu, szczególnie czytanego nie na głos. Kolejnym objawem jest nieestetyczne pismo, które jest wynikiem niskiego poziomu umiejętności graficznych. Podobnie rzecz ma się też z rysunkami. Dziecko może mieć również problemy z przepisywaniem tekstu oraz odróżnianiem liter, które są do siebie podobne. Ponadto dzieci dotknięte zaburzeniem popełniają dużo powtarzających się błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Mogą pomijać niektóre litery lub wręcz przeciwnie, podwajać je. Co więcej, dzieci mają ogólne problemy z koncentracją i pamięcią. Ciężko im uczyć się czegoś na pamięć i rozumieć czytany tekst. Jeśli chodzi o objawy, które mogą świadczyć o problemie, a pojawiają się już w okresie wczesnodziecięcym, są to trudności z zakresu samoobsługi oraz sprawności ruchowej.

Ćwiczenia dla dyslektyków

W terapii dysleksji, która ma na celu usprawnienie zaburzonych czynności, najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość. Ćwiczenia pomagają dziecku sprawniej i efektywniej uczyć się pisania, czytania i liczenia, dobrym pomysłem jest książka w której można znaleźć ćwiczenia dla dyslektyków, którą znaleźć mnożna w sklepie EduKsięgarnia.. Dzięki terapii poprzez ćwiczenia dziecko uczy się skupiania uwagi na danym zadaniu, koncentracji oraz rozumienia czytanych zdań. System ćwiczeń obejmuje szereg technik, które mają za zadanie między innymi usprawnić spostrzegawczość, orientację w przestrzeni, koordynację wzrokowo-słuchową, umiejętności grafomotoryczne, czytanie ze zrozumieniem oraz ortografię. Do ćwiczeń, które usprawniają analizator wzrokowy, należą między innymi gry w scrabble, domino obrazkowe, wyszukiwanie różnic w obrazkach, czy dopieranie do pary takich samych obrazków. Analizator słuchowy może być ćwiczony poprzez zabawy takie jak głuchy telefon, ćwiczenia polegające na liczeniu słów w zdaniu lub kończenie rozpoczętych sylab. Orientacja w przestrzeni to również ważne pole do poprawy. Można je usprawnić dzięki ćwiczeniom polegającym na odtwarzaniu ruchów instruktora, czy określania położenia różnych rzeczy względem siebie. Innymi ćwiczeniami, które warto wykonywać z dyslektykiem, są zabawy z piłką np. rzucanie do celu, rysowanie z uwzględnieniem granic w postaci konturów, krzyżówki, wypełnianie luk w zdaniach oraz praca nad tworzeniem wyrazów pokrewnych.

Comments are closed.