Dlaczego rodzice powinni wykonywać z dzieckiem ćwiczenia logopedyczne?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rodzice mogą wykonywać z dziećmi różnego rodzaju ćwiczenia logopedyczne w domu od najmłodszych lat. Należy jednak pamiętać, aby stanowiły pewnego rodzaju zabawę. Dziecko nie może podchodzić do wspomnianych wcześniej ćwiczeń logopedycznych, jak do żmudnej nauki.

Jakie ćwiczenia logopedyczne można wykonywać ze swoim dzieckiem?

W pierwszej kolejności rodzic powinien zweryfikować, jak jego pociecha będzie radziła sobie z różnego rodzaju ćwiczeniami oddechowymi. Warto wiedzieć, że celem ćwiczeń będzie nauczenie dziecka zróżnicowanie nie tylko fazy wdechowej, ale również wydechowej.

Doskonałym rozwiązaniem mogą być zabawy ze słomką. Dziecko bowiem dmuchając przez wspomnianą słomkę powinno przesuwać lekkie i drobne przedmioty. Przykładem może być kawałek papieru.

Rodzic może również zaproponować swojemu dziecku zdmuchiwanie słomką płomienia świecy. Świetną opcją będzie także puszczanie baniek mydlanych. Rekomendowane jest w tym celu wrócenie do wydmuchiwania baniek przez słomkę, a nie przez specjalnie przeznaczony do tego celu przyrząd.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane dmuchanie w balonik nie będzie tylko i wyłącznie świetną zabawą dla malucha, ale również bardzo istotną czynnością absorbującą aktywność oddechową płuc. Warto wiedzieć, że praktycznie każde dziecko będzie zainteresowane nadmuchaniem balonika do możliwie największych rozmiarów. Nie będzie miało oczywiście świadomości, że przy okazji pracuje nad właściwą wymową.

Sprawdź więcej ćwiczeń logopedycznych: https://www.eduksiegarnia.pl/literatura-logopedyczna

Comments are closed.