Grafonotki
Grafonotka powszechnie jest uznawana za jedną z najbardziej ułatwiających zapamiętywanie notatek. Bazują przede wszystkim na regułach myślenia wizualnego. Przynoszą bardzo dobre rezultaty, a uczniowie chętnie je wykorzystują w procesie nauczania przed różnymi egzaminami. W rzeczywistości grafonoki znajdują zastosowanie zarówno w szkole jak i w życiu codziennym.
Przedstawiamy, czym są grafonotki, jakie dają możliwości, a także jak można je samodzielnie przygotować.
Czym są grafonotki?
Grafonotki często występują pod pojęciem notatek graficznych, a w języku angielskim określane są jako sketchnoting (sketch – „szkic” i note – „notatka”). Grafonotki łączą ze sobą zarówno słowa i obrazki, co przynosi bardzo dobre rezultaty w procesie nauczania. Grafonotki znacząco skracają czas zapamiętywania, a zrozumienie umieszczonych wiadomości i informacji staje się o wiele prostsze.
Niektórzy starają się wykorzystywać grafonotki niemalże przez całe swoje życie. Stają się one nieodłącznym elementem nauki w okresie szkolnym. Z każdego przedmiotu można je z łatwością przygotować. Następnie można je do woli stosować zarówno na kursach, studiach, konferencjach czy zebraniach. Osoby doskonale się nimi posługujące w późniejszym czasie, po zakończeniu edukacji decydują się na ich stosowanie w codziennych czynnościach. Grafonotatki mogą się przydawać podczas tworzenia listy zakupów, planowania podróży czy wszelkich innych czynnościach, gdzie zachodzi taka potrzeba.
Tworzenie graficznych notatek nie jest dedykowane wyłącznie dla osób, które posiadają talent do rysowania. Istotne jest, aby sam twórca mógł później zrozumieć to, co stworzył. Grafonotatki bazują na łatwych ikonach, a także pogrubieniach czy różnych czcionkach. Do grafonotatek poza chęciami i pomysłami potrzebne są następujące przedmioty: kartka, różnorodne przedmioty do pisania.
Dlaczego grafonotatki przynoszą znakomite efekty?
Tworzenie grafonotatek nie jest przypadkowym rozwiązaniem. W rzeczywistości zostały one stworzone przez Mike Rhode, który jest nieformalnym ojcem sketchnotingu. Podkreśla, że tworzenie notatek wizualnych umożliwia szybsze i prostsze zrozumienie treści. Dzięki temu poprawiane są umiejętności pozwalające na sprawniejsze rozwiązywanie problemów i o wiele prościej do głowy wchodzą nowe pomysły.
Wizualizowanie przynosi lepsze zrozumienie danej treści, a dzięki temu łatwiej jest ją zapamiętać. Tworzenie jak i odczytywanie grafonotatek doskonale stymuluje mózg do pracy. Ludzki mózg doskonale radzi sobie z przetwarzaniem informacji wizualnych. Za pomocą odpowiednich rysunków można uprościć nawet specjalistyczne treści, a wówczas nie są one aż tak skomplikowane.
Jak samodzielnie stworzy grafonotki?
Proces tworzenia grafonotatek opiera się na raptem na czterech etapach. Są to:
- czytanie,
- przetwarzanie,
- planowanie,
- rysowanie/pisanie.
Wiele słów można przedstawiać za pomocą rynków. Zamiast słów rekomendowane jest stosowanie symboli, szczególnie tych prostych w rysowaniu. Początkujące osoby często decydują się na stworzenie zeszytu, w którym umieszczany jest samodzielnie stworzony słownik pojęć i przypisanych im rysunków. Samo tworzenie grafonotatek z pozoru wydaje się być prostym zadaniem, jednak ważne jest aby robić to jak najszybciej. Stąd istotne jest, aby w wolnych chwilach ćwiczyć ich tworzenie.
Grafonotatki występują najczęściej pod postacią schematu pionowego, drogi, chmurek, okręgów. Dwa pierwsze rodzaje podkreślają konieczność stopniowego zdobywania informacji, a dwa kolejne dedukowane są dla przypadków, gdzie kolejność nie ma znaczenia. Z kolei promyki umożliwiają podkreślenie posiadanej myśli lub słów.