Integracja sensoryczna – co trzeba wiedzieć?
Funkcjonowanie w świecie wiąże się z nieustannym odbieraniem bodźców, które z niego płyną. Słyszymy dźwięki, czujemy zapachy, smaki. Prawidłowy odbiór tych bodźców pozwala nam poznawać świat, porządkować to, z czy się spotykamy. Co dzieje się z dziećmi, których integracja sensoryczna jest zaburzona?
Jak rozpoznać problem?
Zaburzenia integracji sensorycznej mogą mieć bardzo zróżnicowane objawy. Dziecko może być bardzo wrażliwe na dotyk lub wprost przeciwnie, może nie odczuwać zadrapań, siniaków, czy mocnego przytulenia.
Dzieci, których integracja sensoryczna https://www.eduksiegarnia.pl/integracja-sensoryczna wykazuje zaburzenia bardzo często są bardzo ruchliwe. Biegaja skaczą, a gdy uda się zmusić je, by usiadły gniotą coś w raczkach, czy chociażby ruszają nogą.
Bardzo często widoczne są problemy z samodzielnym zapinaniem guzików, trzymaniem łyżki , widelca, czy kredek. Niepewność w wykonywaniu zadań takich, jak rysowanie, wycinanie, czy prowadzenie kredki po szlaczku również jest zauważalna.
Zaburzona integracja sensoryczna widoczna jest również w niechęci dziecka do wody, czy noszenia ubrań. Dziecko może drapać się, trząść rękami, czy dotykać wszystkiego i wszystkich.
Naukowa zabawa
Praca nad zaburzeniami sensorycznymi polega na zabawia, której zadaniem jest integracja zmysłów. Huśtanie na hamaku, jazda na deskorolce, zabawa w naleśnik, czy dotykanie dziecka różnymi gąbkami, czy materiałami o różnej fakturze. Ważna jest również praca z masami plastycznymi mają, która ma za zadanie wspomóc rozwój dziecka.
Ćwiczenia te prowadzą do wzmocnienia koncentracji, funkcjonowania emocjonalnego czy sprawności fizycznej.