Jak wykorzystać obrazki logopedyczne?

Logopedia to część edukacji włączającej, która prowadzona jest dla uczniów wykazujących problemy z wymową. Aby uatrakcyjnić oddziaływania logopedyczne specjaliści z zakresu logopedii, psychologii i pedagogiki przygotowują pomoce adekwatne do wieku i potrzeb dziecka. W związku z tym mogą one mieć różną formę. Tradycyjnych książeczek, gier planszowych czy obrazków. Ostatnie to pomoce dedykowane najmłodszym dzieciom, które nie potrafią czytać, ale świetnie radzą sobie z przetwarzaniem bodźców wzrokowych. Obrazki logopedyczne są świetnym wsparciem terapii, która jest jednocześnie atrakcyjną formą pracy z najmłodszymi pacjentami. Obrazki mogą przedstawiać różne scenki z życia, postacie z bajek czy zwierzęta. Podzielone są też na różne stopnie trudności, dzięki czemu po opanowaniu podstawowego poziomu można go zwiększyć adekwatnie do potrzeb dziecka. Obrazki logopedyczne wykorzystywane są przede wszystkim w gabinetach, ale również przedszkolach do pracy z dziećmi. Używać mogą ich również rodzice. Decydując się na zastosowanie obrazków logopedycznych należy przede wszystkim wykonać diagnozę potrzeb i trudności dziecka, a następnie dopasować do niej obrazki. Pomoce logopedyczne zostały opracowane dla konkretnych problemów, dlatego tak ważna jest trafna diagnoza i opracowanie planu terapeutycznego. Ponadto wybrane obrazki powinny być atrakcyjne dla malucha nawiązywać do jego zainteresowań, ale także aktualnych możliwości. Dzięki temu będą idealnym połączeniem zabawy i terapii logopedycznej, która przynosi najskuteczniejsze efekty lecznicze. Co więcej, motywuje do podejmowania dalszych aktywności.

Jaką rolę pełnią obrazki logopedyczne w terapii najmłodszych dzieci?

Obrazki logopedyczne z eduksiegarnia.pl przeznaczone są do terapii najmłodszych pacjentów. Wykorzystywane są nie tylko przez logopedów, ale także nauczycieli w przedszkolach oraz przez rodziców do pracy w domu. Wykorzystywane są przede wszystkim w terapii wad wymowy. Obrazki mogą mieć bardzo prostą albo rozbudowaną szatę graficzną. Zwykle specjalista lub inna osoba przedstawia wybraną kartę dziecku, a następnie prosi o wymówienie przez niego określonych w słów lub wyrazów dźwiękonaśladowczych. W związku z tym dziecko może naśladować dźwięki wybranych zwierząt lub nazywać przedmioty, które służą utrwalaniu problematycznych głosek (j, l, r).

W jaki sposób wykorzystać obrazki logopedyczne w pracy z najmłodszymi dziećmi?

obrazki logopedyczne

Obrazki logopedyczne tak jak inne pomoce do korygowania wad wymowy wymagają systematycznego stosowania. Zarówno obrazki, jak i inne pomoce polegają zwykle na powtarzaniu wybranych głosek. Podstawowym zadaniem tego rodzaju ćwiczeń jest utrwalenie prawidłowych wzorców mowy. Obrazki logopedyczne mają również inne dodatkowe funkcje. Z ich pomocą można przedstawiać dzieciom zagadnienia takie jak sytuacja społeczna, nowe gatunki zwierząt czy roślin. Praca z nimi umożliwia pobudzenie procesów logicznego myślenia, jak i wykorzystywanie funkcji poznawczych takich jak pamięć, spostrzegawczość. Wybierając konkretne obrazki logopedyczne, należy dopasować je nie tylko do wybranego problemu, ale również umiejętności czy zainteresowań dziecka. Ze względu na graficzną formę stosowane są zwykle w przypadku kilkuletnich dzieci, choć mogą mieć także zastosowanie dla starszych. Niemniej, łączą istotny element zabawy z nauką, dzięki czemu skutecznie pobudzają aparat mowy, a jednocześnie są atrakcyjne dla dzieci. Ponadto mogą wspierać inne obszary ich rozwoju w zależności od przyjętej formy wsparcia logopedycznego.

Comments are closed.