Jakie gry dydaktycznie dla dzieci dostarczą im najwięcej wiedzy?

Gry dydaktyczne dla dzieci to znakomity sposób na dostarczenie wiedzy. Dzięki nim nauka nie staje się jedynie koniecznością, ale przyjemną zabawą. Mogę one przyjąć różną formę. Mogą to być gry planszowe, komputerowe albo karciane. Dziecko nauczy się najwięcej z takich tytułów, które dadzą im najwięcej zabawy. Trzeba też uwzględnić jego wiek, bo niektóre gry mogą okazać się zbyt trudne lub proste. Jakie gry dydaktyczne największe nauczą dziecko? 

Magiczny ołówek 

„Świat przedszkolaka” to gra planszowa, która polega na przechodzeniu przez pola na planszy. Zanim jednak dotrze się do mety to trzeba odpowiedzieć na wiele pytań. Odpowiedzi dokonuje się za pomocą specjalnego ołówka, który dostarczony jest do zestawu. Pozwala on naciskać na różne odpowiedzi, które zamieszczone są na osobnych kartkach. Dziecko nie musi jednak zaznaczyć konkretnych słów, ale obrazki. Gry dydaktycznie dla dzieci w wieku przedszkolnym powinny być dostosowane do ich wieku. Nie można tu wymagać zaawansowanych pytań i odpowiedzi. „Świat przedszkolaka” spełnia swoją rolę idealnie. 

Czytam i układam sylaby 

Dla młodszych dzieci przeznaczona jest też gra „Czytam i układam sylaby”. Polega ona na łączeniu obrazków w jedno. Na każdym elemencie znajduje się jakaś część zwierzęcia lub przedmiotu. Znajduje się tu także jedna z sylab, które składają się na dane słowo. Zadaniem dziecka jest połączenie trzech elementów w jedno, dzięki czemu utworzy się jeden wyraz. To świetna metoda na opanowanie czytania. Na wczesnym etapie nauczenia dobrze łączyć jak najwięcej sylab. Dziecko przyzwyczaja się wtedy do całych, dłuższych słów co wspomaga wizualnie obrazek. W grze można ułożyć 18 różnych rysunków, na które składa się 45 kolorowych kart. 

Quiz matematyka  

Gry dydaktyczne dla dzieci powinny też pomyśleć o nauce nauk ścisłych. Dla wielu dzieci matematyka to najtrudniejszy przedmiot w szkole. Problemem bardzo często są nudne lekcje, które nie przekazują w atrakcyjny sposób wiedzy. Matematyka może dostarczyć dużo radości, gdzie dzieci mogą rywalizować ze sobą jeśli chodzi o szybki czas dodawania lub odejmowania. „Quiz matematyka” to gra dostosowana do graczy w różnym wieku. Pytania dla siebie znajdą tu zarówno uczniowie pierwszej klasy, jak i szóstej. Quiz podzielony jest na serię mini-gier, gdzie przydają się liczne tabelki. Celem jest przechodzenie przez kolejne pola, gdzie młodych graczy czekają pytania polegające na szybkim wykonywaniu działań. 

Czółko – Junior 

Gra w czółko jest popularna nie tylko wśród dorosłych, ale też najmłodszych. Pozwala ona rozwinąć kreatywne myślenie i opanować umiejętność odpowiedniego zadania pytań. Gra „Czółko – Junior” polega na umieszczeniu na czele obrazka. Może to być zwierzę, przedmiot albo znana osoba. Dziecko nie ma pojęcia co znajduje się na jej czole. Musi się o tym dowiedzieć zadając kolejno pytania. Odpowiedzią może być jedynie „tak” albo „nie”. Zaczyna więc zadawać pytania w stylu: „czy jestem zwierzęciem?”. Niektóre pytania mogą rozbawić dzieci do łez, dostarczając przy okazji wiedzy na różne tematy.

Monopoly Junior

Gry dydaktycznie dla dzieci mogą wprowadzić je również w świat finansów. „Monopoly” w swej pierwotnej wersji może okazać się za ciężkie. W wariancie „Junior” gra zdecydowanie się ułatwia. Wciąż jednak można sporo nauczyć się o zarządzaniu swoimi finansami. Dzieci uczą się dzięki temu oszczędzania, a także szybkiego liczenia. W końcu kieszonkowe otrzymuje się już we wczesnych latach szkolnych. „Monopoly” to poza tym bardzo wciągająca gra, która zapewni dzieciom wiele godzin zabawy. 

Comments are closed.