Książki dla nauczycieli- jak wybrać?

Czym powinna charakteryzować się książka dla nauczyciela?

Warto, aby treść nawiązywała do zawodu oraz była powiązana z grupą wiekową uczniów. Jeśli nauczyciel pracuje w szkole podstawowej treści powinny nawiązywać właśnie do młodszych dzieci. Nie oznacza to jednak, że książek nie powinni czytać nauczyciele akademiccy. Na rynku można znaleźć wiele studiów psychologicznych młodzieży lub dział nawiązujących do wykładania na studiach. Takie książki przede wszystkim mają za zadanie rozwinięcie empatii nauczyciela, poszerzenie jego kompetencji i nauczenie nowych umiejętności. Podobnie jak każda książka będą mogły bawić i pomagać w zrozumieniu świata. Ze względu na stale zmieniającą się młodzież warto jest zdobywać nowe umiejętności kształcenia oraz opracowywać sposoby, które ułatwią przekazywanie wiedzy w sposób efektywny.

Po wyborze tematyki, która interesuje danego nauczyciela warto jest zwrócić uwagę na autora. Na rynku nie brakuje publikacji średniej jakości warto, dlatego sięgać po uznanych autorów na całym świecie, którzy posiadają kilka tytułów naukowych lub nagród literackich. Wizytówką każdego pisarza jest język jakim operuje. Dzięki temu po przeczytaniu wprowadzenia lub pierwszych kilku stron książki można wydać wstępny osąd na temat określonego dzieła i zdecydować się na jego zakup, lub unikanie autora.

Jakie treści warto przyswoić?

Stwierdzenie, że tematyka powinna dotyczyć zawodu nauczyciela jest bardzo ogólne. Mówiąc szczegółowej tematyka takich książek może dotykać profilów psychologicznych danej grupy społecznej. Dzięki temu nauczyciel zyskuje dogłębne pojęcie w jaki sposób uczniowie myślą. Wbrew pozorom jest to niezwykle istotny element. Przede wszystkim wpływa na ułatwienie komunikacji między starszym, a nowym pokoleniem. Przykładowo nawiązując do popularnej pozycji w świecie literatury, uczy aby nie mówić dzieciom, że szkoła to „koniec zabawy”. Takie stwierdzenia sprawiają, iż uczniowie czują się jakby byli przymusowo zmuszani do edukacji. Oczywiście wiąże się to z buntem i przyjmowaniem przez nich negatywnych postaw względem samej nauki oraz nauczyciela.

Poruszane zagadnienia w książkach dla nauczycieli pomagają także dostosować metody uczenia. Przykładowo wiele książek zaleca nie zadawanie prac domowych uczniom. Pokazuje także metody mające za zadanie wykształcić w dzieciach kreatywne postawy, które będą charakteryzowały się samodzielnym wychodzeniem z inicjatywą.

książki dla nauczycieli

Czy książki przydadzą się w pracy nauczyciela?

Wszystko zależy od wybranej pozycji. Jeśli książka dla nauczyciela będzie charakteryzowała się wysoką merytoryczną wartością oraz przekazywaniem istotnych treści każdy członek grona pedagogicznego może liczyć na poszerzenie swoich kompetencji i umiejętności. Następnie wystarczy, aby wykorzystał je podczas wykonywania swojego zawodu.

Szczególne znaczenie ma sposób komunikacji. Powstało mnóstwo książek, które omawiają szczegółowo w jaki sposób komunikować się z ludźmi. Przede wszystkim mówią one o empatii. Prawie każda z takich pozycji wykazuje również elementarne znaczenie kontekstu sytuacyjnego. Upraszczając polega on na tym, że każda sytuacja oddziałuje na uczestników rozmowy. Przykładowo podczas rozdawania egzaminów uczniowie, którzy otrzymają niższe oceny z większym prawdopodobieństwem będą negatywnie nastawieni do przedmiotu oraz nauczyciela. Wystarczy wtedy kilka negatywnych komentarzy pedagoga, aby doszło do sprzeczki. Dokładniejsze zrozumienie relacji międzyludzkich z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na nastawienie do samego zawodu, ale również do uczniów. Warto wspomnieć o tym, że będzie to dobra zmiana działająca w obie strony.

Comments are closed.