Książki psychologiczne – dla kogo?
Zainteresowanie psychologią jest obecnie coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, większość z nas chciałaby przecież poznać mechanizmy, które kierują nami na co dzień, zasady funkcjonowania ludzkiego umysłu i poszerzyć swoją wiedzę o człowieku.
Lektura
Jeżeli nie jesteśmy absolwentami studiów psychologicznych, ani studentami psychologii, ale mimo to interesujemy się zagadnieniami związanymi z tą dziedziną powinniśmy zacząć od książek naukowych. Jeżeli zależy nam na pewnej, potwierdzonej badaniami wiedzy zdecydowanie powinniśmy skupić się na książkach, nie na informacjach z Internetu, chyba że dotyczą one księgarni internetowych i pozycji wartych przeczytania. Psychologia jest nauką posiadającą ściśle określoną metodologię badań, w związku z tym warto zwracać uwagę, czy czytane przez nas dane są rzetelne. Pewność tę zapewnią nam książki psychologiczne.
Pierwsze kroki
Jeżeli interesujemy się psychologią z pewnością wiemy, które dziedziny odpowiadają nam najbardziej. Jeżeli jesteśmy jednak na początku naszej przygody warto zwrócić się ku pozycjom bardziej ogólnym tzw. kompendiom wiedzy. Warto sprawdzić na stronie uczelni wyższych, z jakich książek psychologicznych korzystają studenci pierwszego roku. Będziemy mieć wtedy pewność, że są one sprawdzone. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie jesteśmy specjalistami i kiedy przeczytamy w danej książce naukowej informacje np. dotyczące pewnego zaburzenia psychicznego nie możemy diagnozować go u siebie. Diagnoza jest skomplikowanym procesem, który należy pozostawić wykwalifikowanym osobom.