Kto kupuje audiobooki?

Obecnie coraz chętniej sięgamy po audiobooki, ponieważ możemy je bardzo łatwo dostosować do naszego trybu życia. Jeśli jesteśmy cały czas zajęci, szczególnie fizycznie, to wcale nie musimy odmawiać sobie przyjemności płynącej z czytania książki. W przypadku audiobooków zaś będziemy przede wszystkim słuchać, co nie angażuje naszej uwagi w takim stopniu jak czynne czytanie. I w dodatku możemy to robić praktycznie wszędzie, gdzie tylko jest to dozwolone.

Dla kogo przeznaczone są audiobooki?

audiobook

Książka w wersji czytanej może być też przydatna wszystkim tym osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą sami sięgnąć po tradycyjną jej formę. Mogą to być na przykład osoby niewidome, przemęczone pracą przed komputerem, jak również ludzie uczący się. Musimy bowiem pamiętać o tym, że czytana lektura to nie tylko książki sensacyjne, historyczne, naukowe, czy psychologiczne, ale również różnego rodzaju szkolenia. Bez trudu znajdziemy więc przeróżne tutoriale, poradniki, czy też kursy językowe właśnie w wersji do odsłuchu.

Rosnąca popularność audiobooków

Pomimo tego, że wybór audiobooków z każdym rokiem wzrasta, warto dokładnie się zastanowić nad produktem, jaki zamierzamy kupić. Przede wszystkim zaś powinniśmy go odsłuchać, by mieć pewność, że jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Nie zawsze zdarza się, że lektorem jest człowiek, czasami jest to po prostu głos wygenerowany komputerowo, a jak wiemy, taki lektor nie potrafi w żaden sposób modulować głosu i często też czytany przez niego tekst jest miejscami niezrozumiały. Zdarza się też, że oprócz samego lektora dodaje się jeszcze muzykę w tle, co jedni uznają za atut, a inni wręcz przeciwnie.

Comments are closed.