Na czym polega kinezjologia edukacyjna?
Kinezjologia edukacyjna to metoda terapeutyczna, która została opracowana przez doktora Paula Dennisona. Jej najważniejszym elementem jest ruch fizyczny, który wpływa pozytywnie na współpracę mózgu i ciała. W ramach terapii dzieci wykonują ćwiczenia takie jak kreślenie ósemek czy ruchy naprzemienne. Dennison zakładał, że proste ruchy stymulują połączenia neuronalne i sprzyjają integracji pracy mózgu. Uważał również, że problemy poznawcze i behawioralne mają swoje źródło w braku współpracy pomiędzy półkulami mózgu. Każda z nich pełni różne funkcje, zatem aby poprawnie funkcjonować, muszą one współpracować i uzupełniać się.
Kiedy zdecydować się na kinezjologię edukacyjną?
W kinezjologii edukacyjnej mogą uczestniczyć także dzieci zdrowe, których rodzice chcą, aby jeszcze bardziej usprawnić ich zdolności. Przede wszystkim jednak terapia skupia się na dzieciach, które przejawiają trudności w nauce. Jest również bardzo pomocna w przypadku zaburzeń takich jak ADHD, dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyskalkulia. Działa też pozytywnie na dzieci, które mają problem z zapamiętywaniem czy koncentracją.
Ćwiczenia ruchowe, które obejmuje kinezjologia
Podczas ćwiczeń wykonywanych w trakcie terapii dzieci powinny aktywizować mięśnie obu stron ciała oraz uaktywnić sieci nerwowe w mózgu. Aby te procesy miały miejsce, ćwiczy się na przykład:
- leniwe ósemki – kreślenie kciukiem poziomej ósemki, zaczynając od punktu środkowego
- ruchy naprzemienne – dotykanie prawą ręką lewego kolana po uniesieniu go, a także odwrotnie
- rysowanie oburącz – rysowanie takich samych linii, figur i kształtów obiema rękami jednocześnie
- pozycja Dennisona – pozycja siedząca, skrzyżowanie nóg w kostkach, zamknięte oczy i język na podniebieniu