Podręczniki, które poszerzają horyzonty

Większość rodziców czy studentów przeważnie korzysta wyłącznie z podręczników, które są wymagane przez konkretnych nauczycieli lub wykładowców. Tymczasem nie zawsze wybór prowadzącego zajęcia jest optymalny. Dobrze śledzić ofertę najlepszych księgarni naukowych i być na bieżąco z najnowszymi pozycjami z zakresu konkretnych dziedzin. Na pewno nie zaszkodzi zakupić dodatkowo 2-3 podręczników oprócz tego obowiązkowego. Warto wiedzieć, czym się kierować przy wyborze.

Dopasowanie podręczników do aktualnego poziomu wiedzy

To pierwsze kryterium. Należy wybierać pozycje, które wpasowują się jak najlepiej w aktualny stopień rozwoju. Najłatwiej jest, jeśli chodzi o podręczniki językowe i szkolne.

Przeważnie są one przypisane ściśle do określonego poziomu zaawansowania bądź klasy. Wydania akademickie mogą nastręczyć już pewnych wątpliwości. Dobrze zawczasu zapoznać się ze spisem treści i fragmentami konkretnej książki. Obecnie jest to możliwe nawet online.

Opinie o podręcznikach użytkowników i ekspertów

Warto kierować się doświadczeniami innych osób. Takich, które korzystały już z poszczególnych podręczników. W ten sposób da się poznać słabe i mocne strony konkretnych tytułów. Dzięki temu można np. dobrać 3 różne pozycje, tak aby każda z nich w nieco odmienny sposób odnosiła się do podobnego zakresu tematycznego. 

Osoba, której szczególnie pasuje korzystanie z jednego rodzaju metodologii, na tej podstawie może wyselekcjonować konkretny tytuł do samodzielnej pracy.

Często podręczniki są recenzowane przez różnych ekspertów. Warto wziąć pod uwagę ich opinię, ponieważ są oni w stanie wychwycić nawet błędy merytoryczne. Oczywiście te nie zdarzają się raczej w książkach najbardziej uznanych wydawnictw naukowych.

Najlepiej zatem stawiać na tego typu solidne opracowania. Można mieć co do nich pewność, że powstały przy zaangażowaniu najbardziej kompetentnych autorów oraz zostały poddane gruntownej redakcji. Korzystanie ze źródeł niepewnych merytorycznie lub przestarzałych może mieć negatywne przełożenie na wyniki szkolne bądź akademickie.

Comments are closed.