System edukacji pusy, dlaczego warto w niego zainwestować?
System edukacji PUS, jak sama nazwa wskazuje, doskonale wpływa i kształtuje koncentrację dzieci. Jednak chociaż wszystkie książki to robią, są takie, które to robią. Są wymagające i doskonale ćwiczą umysł i koncentrację, zapewniając jednocześnie jasne ramy dla pracujących dzieciaków. Dziecko dostaje zadanie, wykonuje je, sprawdza i kończy. Jeśli chodzi o proste zadania, zwykle na tym się nie kończy.
Do kogo skierowany jest system PUSy?
Wielu rodziców błędnie uważa, że zdobywanie wiedzy lub nauka nowych umiejętności zawsze powinna być dla dzieci łatwa, przyjemna i przyjemna. Wystarczy jednak uważna analiza procesu uczenia się, aby zrozumieć, że jego integralną częścią jest… pokonywanie trudności. Problem polega na tym, że pokonywaniu trudności nieuchronnie towarzyszy wzrost negatywnych emocji u dziecka. Takie negatywne emocje mogą całkowicie zakłócić logiczne procesy myślowe i, co gorsza, uruchomić niektóre negatywne mechanizmy obronne. Aby tego uniknąć, dzieci należy oswajać poprzez pokonywanie trudności i uczyć radzenia sobie z niepowodzeniami. Brak odpowiedniej gotowości emocjonalnej dzieci do nauki, zaburzenia integracji sensorycznej, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe czy też nieuwaga lub nadpobudliwość sprawiają, że poznawanie świata i pokonywanie trudności nigdy nie będzie dla nich „łatwe, dobre i przyjemne”.
Na początku zestaw kontrolny
Zestaw PUS Control Kit zawiera wygodne plastikowe pudełko zawierające 12 odpowiednio ponumerowanych klocków oraz książeczkę z serii PUS. Dzieci wykonują zadania z książeczki umieszczonej na klockach, aby na końcowym etapie mogły sprawdzić poprawność wykonanych zadań. Sprawdzając zgodność wzorów ułożonych przez klocki z wzorami w książeczce, dzieci same kontrolują poprawność wykonania zadań. Chcąc najprościej opisać, czym jest edukacja PUS, możemy powiedzieć, że jest to system edukacyjny składający się z tematycznych książeczek z zadaniami i blokami wydrukowanymi numerami i wzorami. Książki PUS zawierają zadania i problemy, które należy rozwiązać, układając klocki na polach z odpowiednimi numerami.
Jak wykorzystać sysem PUSy?
Pomysłów na wykorzystanie zestawu było wiele i powstało ponad 100 książeczek z zadaniami. Zawierają puzzle odpowiednie dla nieczytających przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, które rozwijają i doskonalą umiejętności językowe (rozpoznawanie liter, ortografia, gramatyka, ćwiczenie słownictwa, budowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem), matematyczne czy logiczne. Od niedawna pojawiła się również seria dla logopedów, o której opowiem za chwilę. Dodam jeszcze, że podczas korzystania z PUS nie ma ani jednej klasy, na której studenci nie proszą mnie o odtworzenie wzorów podanych w książce na końcu pracy bez rozwiązania zadania. Czy się zgadzam? na pewno! W końcu jest to idealne ćwiczenie do sekwencyjnego modelowania, percepcji, koncentracji i koordynacji ręka-oko.
Uwaga jest niezbędna, jeśli chcemy mówić o skutecznym i sensownym uczeniu się. Skoncentrowane na zadaniach dzieci siedzą spokojnie, dają z siebie wszystko i osiągają szybkie wyniki i satysfakcję. Rozkojarzone dziecko szybciej się sfrustruje, łatwiej popełnia błędy, a czasem kilka razy dłużej wykonuje zadania. Koncentracja u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma kluczowe znaczenie dla skutecznej nauki czytania, pisania i liczenia. Dlatego ćwiczenie w oparciu o książeczki Koncentrat jest dobrym treningiem, który pomaga rozwijać czynności poznawcze dziecka. Kolejne ćwiczenia wpływają na stopniowe wydłużanie uwagi dziecka, poprawiając jego percepcję.
Ćwiczenia są dostępne do kupienia pod tym linkiem.