Mądre wzbogacanie lektur dziecka

Coraz mniej dzieci lubi czytać. To bolączka zarówno nauczycieli, jak i wielu rodziców świadomych tego, jak istotne dla rozwoju dziecka jest czytanie właściwie dobranej lektury. Powinna to być zarówno proza, jak i wiersze dla dzieci. Dlaczego? Bo te ostatnie, zwłaszcza dobre, pozytywnie wpływają na zapamiętywanie u dzieci.

To może być dobra zabawa

Nagle może się okazać, że dziecko chętnie słucha utworów wierszowanych, a nawet dosyć szybko zaczyna je powtarzać. Dzięki temu, już w wieku przedszkolnym niektóre maluchy nabierają pewności siebie i coraz lepiej zapamiętują. A to ma pozytywny wpływ na przyswajanie wiedzy w późniejszych okresach edukacji.

Co? Znowu na pamięć?

Wielu młodych ludzi nie rozumie idei nauki na pamięć wierszy lub fragmentów dłuższych utworów wierszowanych. Tymczasem dzięki temu ćwiczy się pamięć i poprawia dykcję.

Warto zacząć ten proces już we wczesnym dzieciństwie. Wartościowe wiersze dla dzieci pomogą też wzbogacić wyobraźnię najmłodszych. A to z kolei zaowocuje łatwiejszym formułowaniem wypowiedzi pisemnych w szkole. Niestety, wiele osób o tym zapomina.

Co kto lubi

Oczywiście każdy z nas jest inni. Często już w wieku dziecięcym część z nas wolała prozę, a inni wiersze. Bez względu na to, we wczesnym etapie rozwoju warto zadbać o to, aby lektury dzieci były zróżnicowane pod kątem sposoby przekazu.

Wiersze miewają też wartość terapeutyczną – pomagają choćby w logopedii i w nauce prawidłowej wymowy albo w oswajaniu lęków. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na stałe ich włączenie w codzienność dziecka.

Wiersze dla dzieci znajdziesz na tej stronie

Comments are closed.