Zabawki, które nie przeszkadzają

Ćwiczenia, które stymulują lewą półkulę mózgu, stosuje się w terapii dzieci od wielu lat. Jednak kiedyś nie używano określeń typu sekwencje, kategoryzacje, kodowanie, szeregowanie, relacje. Nie funkcjonował też termin „układanki lewopółkulowe”, jest to stosunkowo nowa nazwa, na coś co działa już od dawna.

Mózg – lewa i prawa półkula

Jest naukowo udowodnione, że prawa półkula mózgu jest odpowiedzialna za zdolności artystyczne i kreatywność. Natomiast lewa półkula mózgowa odpowiada między innymi, za myślenie logiczne i analityczne, rozwój mowy, pisanie.
Mózg pracuje najwydajniej, kiedy obie półkule są ze sobą zintegrowane.
Współczesny świat i bodźce, których dostarcza, stymulują bardziej prawą półkulę mózgową. Jednak, szczególnie w okresie rozwoju mózgu, należy zadbać o półkulę lewą. Tak żeby obydwie pracowały na równym poziomie, aby dzieci mogły się rozwijać, a ich mózgi były produktywnie. Aktywna praca obu półkul sprzyja przyswajaniu nowej wiedzy, pomaga odbierać i przetwarzać informacje ze świata zewnętrznego.

Zabawa a prawidłowy rozwój dziecka

Układanki lewopółkulowe powinny być dostosowywane do ich wieku. Zazwyczaj rodzice bardzo dbają o rozwój swoich maluchów. Niestety często dobre chęci doprowadzają do przestymulowania. Zbyt dużo zabawek, które świecą, grają, piszczą, może skutkować agresją i nerwowością u dzieci. To zbyt dużo bodźców daje taki efekt.
Dlatego należy dbać o to aby zabawki pomagały dzieciom w wykorzystywaniu ich potencjału w różnych sferach życia, żeby rozwijały zdolności społeczne, poznawały różne emocje, uczyły logicznego myślenia, kreatywności.
Tak aby dziecko od najmłodszych lat, przygotowywało się do samodzielnego życia.

Comments are closed.